U Beogradu je, u Hotelu Radison Blue Stari mlin,  24. i 25. novembra održana veoma značajna manifestacija NVO, pod nazivom SERBIAN VISIONS, koja se održava uz podršku Privredne komore Nemačke i Privredne komore Srbije.  Reč je o svojevrsnom festivalu  NVO, na kome 60 odabranih  NVO, realizuje svoje programe, kroz panel diskusije, okrugle stolove, video prezentacije i multimedijalna oblike, o različitim pitanjima i aspektima, ljudskih prava, obrazovanja, tehnološkog razvoja, kulture, umetnosti i drugih oblasti ljudskog stvaralaštva.  Centar za industrijske  odnose već treći put za redom  učestvuje na ovoj masovnoj, značajnoj i korisnoj društvenoj manifestaciji.  Ovog puta je Centar učestvovao sa panel diskusijom na temu „Funkcionalno obrazovanje za  fleksibilno zapošljavanje.  Moderator, veoma dinamične i sadržajne raprave bio je profesor Predrag Ristić, profesor Visoke strukovne škole za preduzetništvo. Uvodne reči, koje su podstakle raspravu dale su Gabrijela  Grujić, pomoćnik Ministra prosvete i Mirjana  Kovačević, rukovodilac Centra za obrazovanje, dualno obrazovanje i  obrazovnu politiku  Privredne komore Srbije.

U uvodnim izlaganjima i raspravi pažnja je posebno bila usmerena na kritičku analizu  procesa uspostavljanja dualnog obrazovanja, na stečena iskustva i rezultate koji su ostvareni u ovom procesu. Ova pitanja sagledavana  su u kontekstu uspostavljanja i afirmacije koncepta i prakse  celoživotnog obrazovanja, uspostavljanja  optimalnog odnosa izmedju opšteg i stručnog obrazovanja,  koje, s  jedne strane osposobljava učenika, odnosno studenta za profesionalne izazove, a sa druge strane otvara mu prostor za kontinuirano unpradjivanje sopstvenih radnih i obrazovnih kapaciteta.  Celokupni tok diskusije dao je značajan podsticaj i smernice za pokretanja projekta u uspostavljanju integralnog sistema funkcionalno, neformalnog obrazovanje,  na kome već radi grupa stručnjaka Centra.

Beograd, 26. novembra  2018.

Direktor Centra

Darko Marinković