U organizaciji Centra za industrijske odnose,a uz podršku Nezavisnog sindikata JKP Beogradski vodovod i kanalizacija, dana 09.02.2018., godine u prostorijama Visoke strukovne škole za preduzetništvo održan je drugi po redu okrugli sto na temu „Uloga i odgovornost agencija za zapošljavanje“. Naime, reč je o seriji okruglih stolova koji se bave stanjem i problemima u industrijskim odnosima u Srbiji. Ovo je jedan od serije okruglih stolova koji Centar organizuje u dogovoru sa saradničkim sindikatima, poslodavačkim organizacijama, uglednim stručnjacima, u funkciji traženja puteva za razvoj instrumenata i prakse socijalnog partnerstva.

Na ovom Okruglom stolu učešće su uzeli:

• Aleksandar Jokić – Saobraćajni sindikat JKP GSP Beograd,
  • Dejan Ilić – Saobraćajni sindikat JKP GSP Beograd,
  • Miljan Marinković – Nezavisni sindikat JKP Parking servis Beograd,
  • Vera Božinović – Nezavisni sindikat JKP Parking servis Beograd,
  • Nebojša Josić – Nezavisni sindikat JKP Beograd put Beograd,
  • Jovica Nikolić – Nezavisni sindikat JKP Beograd put Beograd,
  • Stevo Obradović – Sindikalna organizacija JKP Beogradska groblja Beograd,
  • Predrag Miletić – Sindikalna organizacija JKP Beogradska groblja Beograd,
  • Branimir Popović – Nezavisni sindikat JKP Javno osvetljenje Beograd,
  • Dragan Nedeljković – Nezavisni sindikat JKP Javno osvetljenje Beograd,
  • Aleksandra Krasnić – Nezavisni sindikat JKP Beogradski vodovod i kanalizacija Beograd,
  • Stevan Kovrlija – Nezavisni sindikat JKP Beogradski vodovod i kanalizacija Beograd,
  • Aleksandar Praizović – Nezavisni sindikat JKP Beogradski vodovod i kanalizacija Beograd,
  • Vladimir Manojlović – Nezavisni sindikat JKP Beogradski vodovod i kanalizacija Beograd,
  • Ivica Cvetanović – Konfederacija slobodnih sindikata,
  • Dragan Matić – Industrijski sindikat Srbije,
  • Nebojša Savić – Industrijski sindikat Srbije,
  • Dr Dejan Kostić – Vlada Republike Srbije, Služba za upravljanje kadrovima
  • Dr Predrag Ristić – Visoka strukovna škola za preduzetništvo,
  • Dr Zoran Ristić – Visoka strukovna škola za preduzetništvo.
  • Dr. Darko Marinković, direktor Centra

Na ovom, drugom po redu, Okruglom stolu kritički je raspravljano o važećoj pravnoj regulativi i praksi agemcija za zapošljavanje kao i o budućoj ulozi agencija za zapošljavanje,kao jednom od bitnih aktera uspostavljanja i razvoja fleksibilnih modelazapošljavanja, u skladu sa razvojem novih tehnologija i novoh oblasti proizvodnje.Posebno je detaljno analizirana uloga sindikata i poslodavačkih organizacija u definisanju pravnog okvira i prakse agencija za zpošljavanje, u skladu sa evropskim standardima i iskustvom.

Učesnici su se složili u tome da naša zakonska regulativa koja će uređivati ovu oblast,treba da se uredi po ugledu na evropsku zakonsku regulativu iz ove oblasti u kojoj su propisana približno ista pravila za sve vrste zapošljavanja.Takođe, konstatovano je da postoji suštinska razlika između agencija za zapošljavanje u EU i kod nas.U EU agencije za zapošljavanje su se pretvorile u lovce na kadrove – vrhunske stručnjake,dok kod nas to nije slučaj.Takođe, u EU agencije za zapošljavanje ne prelaze 5 %, dok smo mi kao društvo skloni da odlazimo iz krajnosti u krajnost, pa postoji opasnost da u budućnosti ovaj model fleksibilnog zapošljavanja postane jedini način zapošljavanja.

Na ovom Okruglom stolu govorilo se i o ulozi sindikata u ovakvom fleksibilnom modelu zapošljavanja i konstatovano je da sindikati koji se bore za prava i interese pripadnika sveta rada, ne smeju uopšte da prihvataju da pregovaraju o temi sindikalnog organizovanja,jer je takva vrsta organizovanja zagarantovana našim Ustavom i svim međunarodno-pravnim propisima i zakonima iz ove oblasti.